TCAT-1,5S45-100X100X0,5 | MTC
Thermally conductive adhesive tape, 1.5 W/mK, acrylic, (L x W) 100 x 100 mm, TCAT-1,5S45-100X100X0,5
Order No.: 13L7001
EAN: 4099891744304
MPN:
TCAT-1,5S45-100X100X0,5
Series: TCAT
TCAT-1,5S45-100X100X0,5 MTC Thermal Pads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 4 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5 pcs.
Adhesive tape, TCAT-1,5S45-100X100X0,5, MTC
Features
  • Double-sided, pressure sensitive adhesive
  • High adhesion on surfaces
  • Thermal conductivity in combination with electrical isolation
  • Very high temperature resistance
  • Clean processing
Technical specifications
Filter Property Value
Thermal conductivity 1.5 W/mK
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 130 °C
Material acrylic
Thickness 0.5 mm
Length 100 mm
Width 100 mm