V390CH8S | Littelfuse
Varistor, SMD, VV 390 V, 250 A, 330 V (DC), 250 V (AC), 7 J, V390CH8S
Order No.: 74P7534
EAN: 4099891843991
MPN:
V390CH8S
Series: CH
V390CH8S Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Varistor, V390CH8S, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD
Varistor Voltage Type 390 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 250 A
Rated voltage (DC) 330 V
Rated voltage (AC) 250 V
Energy absorption 7 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C