V20P420PL1B7 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 680 V, 10000 A, 560 V (DC), 420 V (AC), 320 J, V20P420PL1B7
Order No.: 74P7049
EAN: 4099891839147
MPN:
V20P420PL1B7
Series: UltraMOV
V20P420PL1B7 Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
1200 pcs.
Varistor, V20P420PL1B7, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Transient Voltage Surge Suppressors
  • Uninterruptable Power Supplies
  • AC Power Taps
  • AC Power Meters
Design radial
Varistor Voltage Type 680 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 560 V
Rated voltage (AC) 420 V
Energy absorption 320 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C