V20P550PL1B7 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 910 V, 10000 A, 745 V (DC), 550 V (AC), 370 J, V20P550PL1B7
Order No.: 74P7057
EAN: 4099891839222
MPN:
V20P550PL1B7
Series: UltraMOV
V20P550PL1B7 Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Subject to prior sale
1250 pcs.
Varistor, V20P550PL1B7, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Transient Voltage Surge Suppressors
  • Uninterruptable Power Supplies
  • AC Power Taps
  • AC Power Meters
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 910 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 745 V
Rated voltage (AC) 550 V
Energy absorption 370 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C