2016L300/16MR | Littelfuse
PTC fuse, self-resetting, SMD 2016, 16 V (DC), 40 A, 5 A (trip), 3 A (hold), 2016L300/16MR
Order No.: 75P0681
EAN: 4099891875466
MPN:
2016L300/16MR
Series: 2016L
2016L300/16MR Littelfuse Resettable PTC-Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 2016L300/16MR, LITTELFUSE
The surface mount resettable PPTC provides surface mount overcurrent protection for low voltage (≤60V) applications where resettable protection is desired.
Features
  • RoHS compliant, lead-free and halogen-free
  • Fast response to fault currents
  • High voltage
  • Low profile
Applications
  • IEEE 1394 port protection
  • Powered ethernet port protection
  • Automotive electronic control module protection
  • Low voltage telecom equipment protection
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 2016
Trigger current 5 A
max. holding current 3 A
Rated current 40 A
Activation time 10 s
Rated voltage (DC) 16 V