2016L150/33DR | Littelfuse
PTC fuse, self-resetting, SMD 2016, 33 V (DC), 40 A, 3 A (trip), 1.5 A (hold), 2016L150/33DR
Order No.: 75P0679
EAN: 4099891875442
MPN:
2016L150/33DR
Series: 2016L
2016L150/33DR Littelfuse Resettable PTC-Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1500 pcs.
Fuse, 2016L150/33DR, LITTELFUSE
The surface mount resettable PPTC provides surface mount overcurrent protection for low voltage (≤60V) applications where resettable protection is desired.
Features
  • RoHS compliant, lead-free and halogen-free
  • Fast response to fault currents
  • High voltage
  • Low profile
Applications
  • IEEE 1394 port protection
  • Powered ethernet port protection
  • Automotive electronic control module protection
  • Low voltage telecom equipment protection
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 2016
Trigger current 3 A
max. holding current 1.5 A
Rated current 40 A
Activation time 1 s
Rated voltage (DC) 33 V