0273.050H | Littelfuse
Micro fuse 6.35 x 8.89 mm, 50 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 10 kA breaking capacity, 0273.050H
Order No.: 74P9563
EAN: 4099891864286
MPN:
0273.050H
Series: 273
0273.050H Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 0273.050H, Littelfuse
The 0273.050H is a very fast-acting micro fuse that provides reliability in a compact design. The MICRO fuse in available plug–in or radial lead styles and a complete range of ampere ratings from 0.002A to 5A to suit a wide variety of design needs.
Features
  • High breaking capacity
  • Clear cover option to view fuse element status
Applications
  • Printed circuit boards and similar equipment
  • Electronic components
Technical specifications
Filter Property Value
Version micro fuse
Design 6.35 x 8.89 mm
Rated current 50 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 10 kA
Length 8.89 mm
diameter 6.35 mm