0273.100H | Littelfuse
Micro fuse 6.35 x 8.89 mm, 100 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 10 kA breaking capacity, 0273.100H
Order No.: 74P9566
EAN: 4099891864316
MPN:
0273.100H
Series: 273
0273.100H Littelfuse Micro Fuses
100 pcs.
Micro fuse, 0273.100H, Littelfuse
The 0273.100H is a very fast-acting micro fuse that provides reliability in a compact design. The MICRO fuse in available plug–in or radial lead styles and a complete range of ampere ratings from 0.002A to 5A to suit a wide variety of design needs.
Version micro fuse
Design 6.35 x 8.89 mm
Rated current 100 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 10 kA
Length 8.89 mm
diameter 6.35 mm