02191.25MXAP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.25 A, T, 250 V (AC), 150 A breaking capacity, 02191.25MXAP
Order No.: 55P3838
EAN: 4099889098099
MPN:
02191.25MXAP
Series: 219XA
02191.25MXAP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 02191.25MXAP, Littelfuse
5×20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification.
Features
  • Designed to International IEC Standards for use globally
  • Meets the IEC 60127-2
  • Available in cartridge and axial lead form
  • RoHS compliant and lead-free
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 150 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm