021902.5MXAP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 2.5 A, T, 250 V (AC), 150 A breaking capacity, 021902.5MXAP
Order No.: 55P3829
EAN: 4099889098068
MPN:
021902.5MXAP
Series: 219XA
021902.5MXAP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
1000 pcs.
Fuse, 021902.5MXAP, Littelfuse
5×20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 2.5 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 150 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm