02151.25TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.25 A, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 02151.25TXP
Order No.: 42G1776
EAN: 4099889084887
MPN:
02151.25TXP
Series: 215
02151.25TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
Available: 884 pcs.
Next delivery: 600 pcs. on 2026-08-28
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Micro fuse, 02151.25TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material ceramic body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and Halogen-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5 mm