0215.315TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 315 mA, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215.315TXP
Order No.: 42G1764
EAN: 4099889084825
MPN:
0215.315TXP
Series: 215
0215.315TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
Available: 185 pcs.
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Micro fuse, 0215.315TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material ceramic body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and Halogen-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 315 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5 mm