021506.3MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 021506.3MXP
Order No.: 55P3241
EAN: 4099889097375
MPN:
021506.3MXP
Series: 215
021506.3MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
Available: 78 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
Subject to prior sale
Micro fuse, 021506.3MXP, Littelfuse
Features
  • High breaking capacity
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Internal circuits
  • Utilization equipment
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5 mm