01541.25DR | Littelfuse
SMD fuse 9.73 x 5.03 mm, 1.25 A, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 50 A breaking capacity, 01541.25DR
Order No.: 74P8086
EAN: 4099891849511
MPN:
01541.25DR
Series: 154
01541.25DR Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1500 pcs.
SMD-Fuse, 01541.25DR, Littelfuse
Features
  • Easy fuse replacement
  • Miniature size
  • RoHS compliant and Halogen free
  • Low fuse temperature re-rating
  • Wide operating temperature range
Technical specifications
Filter Property Value
Version SMD fuse
Design 9.73 x 5.03 mm
Enclosure SMD
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 50 A
Length 9.73 mm
Width 5.03 mm
Height 3.81 mm