SMT-R0056-1.0 | Isabellenhütte
Resistor, metal foil, SMD 2817, 5.6 mΩ, 7 W, ±1 %, SMT-R0056-1.0
Order No.: 09E448
EAN: 4099879203045
MPN:
SMT-R0056-1.0
Series: SMT
SMT-R0056-1.0 Isabellenhütte SMD Resistors Image 1
SMT-R0056-1.0 Isabellenhütte SMD Resistors Image 2
SMT-R0056-1.0 Isabellenhütte SMD Resistors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 117 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD precision resistor, size 2817, 2.0 to 5.0 W, tolerance 1.0 %, series ISA-PLAN, type Isabellenhütte SMT.
Suitable for use as two-wire resistor, four-wire connection on the solder pad. Ideal for clocked applications due to low inductance; Dimensions: L 7.1, W 4.2, H 0.8 mm. Temperature coefficient (TC): ±50 ppm/K (jumper approx. 3800 ppm/K). Internal thermal resistance: 13 K/W. Operating temperatures: –55 to +170 °C (jumper up to +140 °C). Stability (at rated load) tolerance: 0.5 % after 2000 h. Sliding scale prices are valid exclusively for the quantity per resistance value ordered.
Load rating 5.0 W.
Type: 0R0056
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 5.6 mΩ
Tolerance ±1 %
Power 7 W
Design SMD 2817
Temperature coefficient ±50 ppm/K
Technology metal foil
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 170 °C
Length 7.1 mm
Height 0.8 mm