1590ZGRP121 | Hammond
Polyester enclosure, (L x W x H) 120 x 121 x 91 mm, gray (RAL 7035), IP66, 1590ZGRP121
Order No.: 61H2928
EAN: 4099889535778
MPN:
1590ZGRP121
Series: 1590
1590ZGRP121 Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 3 pcs. - if ordered today
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Enclosure, 1590ZGRP121, Hammond
Features
  • Molded from a grey, glass reinforced polyester. Smooth finish.
  • Includes gasketed lid with two piece “tongue & groove” construction
  • Heavy duty, thick wall design
  • Easy wall mounting via “through box - blind hole” construction, outside of the gasket protection
Material polyester
Length 120 mm
Width 121 mm
Height 91 mm