1457U2201BK | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 220 x 191 x 68 mm, black (RAL 9005), IP65, 1457U2201BK
Order No.: 61H4209
MPN:
1457U2201BK
Series: 1457 IP
1457U2201BK Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 7 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
15 pcs.
50 pcs.
150 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Watertight Extruded Enclosure, 1457U2201BK, Hammond
Watertight Extruded Enclosure, 220x191x68 mm, Black.
Features
  • Sized for standard Eurocards
  • Extruded aluminum body includes a recessed area for labels or membrane keypad
  • Designed to meet IP65
Technical specifications
Filter Property Value
Material aluminum
Length 220 mm
Width 191 mm
Height 68 mm