PSW160-7.2 | GW Instek
Laboratory power supply, 160 VDC, outputs: 1 (7.2 A), 0 to 7.2 A, 360 W, 85-265 VAC, PSW160-7.2
Order No.: 24K1156
EAN: 4719692502933
MPN:
PSW160-7.2
01SW160700GT
Series: PSW
PSW160-7.2 GW Instek Bench Power Supplies and Loads
1 pcs.
Switching-mode power supply, PSW160-7.2, GW Instek
GW Instek PSW 160-7.2 Programmable Multi-Range Switching DC Power Supplies, 0-160 Volts, 0-7.2 Amps, 360 Watts. The PSW-Series is a single-output multi-range programmable switching DC Power Supply covering a power range up to 1080W. This series of products include fifteen models with the combination of 30V, 80V, 160V, 250V, and 800V rated voltages and 360W, 720W and 1080W maximum output powers. The multi-range feature allows the flexible and efficient configuration of voltage and current within the rated power range. As the PSW-Series can be connected in series for maximum 2 units or in parallel for maximum 3 units, the capability of connecting multiple PSW units for higher voltage or higher current output provides a broad coverage of applications. With the flexibility of multi-range power utilization and series/parallel connection, the PSW Series significantly reduces the user’s investment for various power supply products to accommodate the projects with different power requirements.. The CV/CC priority selection of the PSW-Series is a very useful feature for DUT protection. The conventional power supply normally operates under CV mode when the power output is turned on. This could bring a high inrush current to the capacitive load or current-intensive load at the power output-on stage. Taking the I-V curve verification of LED as an example, it becomes a very challenging task to perform this measurement using a conventional power supply.
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 160 VDC
Output current 7.2 A
Range of Output Currence 0 to 7.2 A
Power 360 W
Input voltage AC 85-265 VAC
efficiency 90 %
Number of outputs 1
Width 71 mm
Height 124 mm
Depth 350 mm