PSW160-14.4 | GW Instek
Laboratory power supply, 12 VDC, outputs: 1 (14.4 A), 0 to 14.4 A, 360 W, 115-230 VAC, PSW160-14.4
Order No.: 24K1154
EAN: 4719692502858
MPN:
PSW160-14.4
01SW161400GT
Series: PSW
PSW160-14.4 GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 1
PSW160-14.4 GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Switching-mode power supply, PSW160-14.4, GW Instek
GW Instek SPS-1230 Switching DC Power Supply, 0-12 Volts, 0-30 Amps. The SPS-Series are single output, 360W, switching DC power supply. OVP protects the SPS-Series and their load from unexpected conditions. High regulation is maintained at 0.01%. Remote sensing adds extra level of precision by compensating cable losses between loads. Turning the output On/Off from external device is available through remote control terminals. The SPS-Series are an ideal solution for power-efficient bench-top or portable applications requiring high regulation.
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 12 VDC
Output current 14.4 A
Range of Output Currence 0 to 14.4 A
Power 360 W
Input voltage AC 115-230 VAC
Number of outputs 1
Width 142.5 mm
Height 124 mm
Depth 350 mm