PSS-3203GP | GW Instek
Laboratory power supply, 32 V, outputs: 1 (3 A), 0 to 3 A, 96 W, PSS-3203GP
Order No.: 24K7740
EAN: 4719692501660
MPN:
PSS-3203GP
01SS320320GS
Series: PSS
PSS-3203GP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 1
PSS-3203GP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Programmable Linear DC Power Supply, PSS-3203GP, GW Instek
The PSS-3203GP is single output, 96W or 100W, programmable linear DC power supply. OVP, OCP, and OTP protect the PSS-3203GP and its load from unexpected condition. The LCD panel simultaneously displays output and other parameter; the regulated cooling fan ensures low noise for comfortable operation. RS232C and GPIB interface, SCPI command set, and LABVIEW driver make remote control and ATE software development easier.The compact PSS-3203GP is suitable for any high resolution bench-top or rack mount application.
Features
  • Digitized Programmable Interface
  • High Stability, Low Drift
  • Intelligent Fan Control (Changes by Output Power)
  • Built-in Buzzer Alarm
  • Labview Driver
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 32 V
Output current 3 A
Range of Output Currence 0 to 3 A
Power 96 W
Number of outputs 1
Width 108 mm
Height 140 mm
Depth 315 mm