PSS-2005GP | GW Instek
Laboratory power supply, 20 V, outputs: 1 (5 A), 0 to 5 A, 100 W, PSS-2005GP
Order No.: 24K7739
EAN: 4719692501592
MPN:
PSS-2005GP
01SS200530GT
Series: PSS
PSS-2005GP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 1
PSS-2005GP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Programmable Linear DC Power Supply, PSS-2005GP, GW Instek
The PSS-2005GP is single output, 96W or 100W, programmable linear DC power supply. OVP, OCP, and OTP protect the PSS-2005GP and its load from unexpected condition. The LCD panel simultaneously displays output and other parameter; the regulated cooling fan ensures low noise for comfortable operation. RS232C and GPIB interface, SCPI command set, and LABVIEW driver make remote control and ATE software development easier.The compact PSS-2005GP is suitable for any high resolution bench-top or rack mount application.
Features
  • Digitized Programmable Interface
  • High Stability, Low Drift
  • Intelligent Fan Control (Changes by Output Power)
  • Built-in Buzzer Alarm
  • Labview Driver
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 20 V
Output current 5 A
Range of Output Currence 0 to 5 A
Power 100 W
Number of outputs 1
Width 108 mm
Height 140 mm
Depth 315 mm