15.21.9.024.B200 | Finder
Dimmer, 8 A, 24 V, 192 W, 15.21.9.024.B200
Order No.: 34G2925
EAN: 8012823429243
MPN:
15.21.9.024.B200
15219024B200
15.21.9.024.B200 Finder Impulse Switches and Dimmer
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Electronic Relay and Actuator, 15.21.9.024.B200, Finder
The Type 15.21.9 Bluetooth Di mmer is a YESLY system device. Based on pulse-width modulation (PWM) technology, it offers the best solution for controling LED strips. The di mmer is progra mmable using iOS or Android smartphones and is suitable for fitting within a 60 mm round wall box or other junction boxes.
Features
  • Maximum load 8 A
  • PWM technology
  • Compatible with LED strips
  • Over-temperature, short-circuit and reverse polarity protection
Applications
  • Kitchen light control
  • Bedroom light control
  • Living room light control
  • Lighting control in corridors (for hotels, offices and hospitals)
Technical specifications
Filter Property Value
Rated current 8 A
Rated voltage (AC) 24 V
Lamp wattage 192 W
Size 44.1 x 43 x 21.9 mm