15.21.8.230.B300 | Finder
Dimmer, 230 V, 300 W, 15.21.8.230.B300
Order No.: 34G2924
EAN: 8012823426679
MPN:
15.21.8.230.B300
15218230B300
15.21.8.230.B300 Finder Impulse Switches and Dimmer
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Electronic Relay and Actuator, 15.21.8.230.B300, Finder
Type 15.21 YESLY Electronic Bluetooth di mmers, with Bluetooth 4.2 Low Energy transmission protocol. 128-bit encrypted connection. Progra mmable through Finder Toolbox App compatible with iOS and Android operating systems. Can be connected to wired buttons or to BEYON and Type 013B9 wireless buttons Maximum di mmable power 300 W. Status signaling LED. Flush mount (e.g. in recessed round box Ø 60 mm).
Features
  • 7 functions selectable according to the type of load
  • Selectable function with or without memory of the last selected brightness
  • Linear/Non-linear regulation
  • Gentle “soft” switching on and off
  • Thermal protection against overloads and short circuit protection
Applications
  • Lighting control in corridors (for hotels, offices and hospitals)
  • Living room light control
  • Bedroom light control
  • Kitchen light control
Technical specifications
Filter Property Value
Rated voltage (AC) 230 V
Lamp wattage 300 W
Size 44.1 x 43 x 21.9 mm