TLC/0.25A-101M-00 | Fastron
Choke, radial, 100 µH, 250 mA, TLC/0.25A-101M-00
Order No.: 74D3757
EAN: 4099889010756
MPN:
TLC/0.25A-101M-00
Series: TLC/0.25A
TLC/0.25A-101M-00 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 22 Weeks
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Toroid line choke, TLC/0.25A-101M-00, FASTRON
Features
  • Wide inductance range
  • High saturation current
Applications
  • Power supplies
  • Output chokes
  • Control units
  • EMI/RFI- suppression chokes
  • Line-filters
Version toroidal core
Inductance 100 µH
DC current 250 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 360 mΩ
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Width 5 mm