PISG-4R7M-01 | Fastron
Power choke, SMD, 4.7 µH, 1.5 A, PISG-4R7M-01
Order No.: 74D4628
EAN: 4099889011913
MPN:
PISG-4R7M-01
Series: PISG
PISG-4R7M-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISG-4R7M-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
10 pcs.
50 pcs.
750 pcs.
1500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Power inductor, PISG-4R7M-01, Fastron
Power Inductors (with tube/also shielded)-Surface Mount Type
Features
  • Power inductors can withstand a wide temperature range
  • The inductance values range from 1.0 µH to 10000 µH and they are suitable for high rated currents
  • They have a high reliability and can be assembled by surface mount technology
  • Their DC resistance keeps power losses to a minimum
Applications
Product type power choke
Inductance 4.7 µH
DC current 1.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.09 Ω
Saturation current 1.5 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 6.6 mm
Width 4.45 mm
Height 2.92 mm