1210F-470J-01 | Fastron
RF choke, SMD 1210, 47 µH, 210 mA, 1210F-470J-01
Order No.: 74D3142
EAN: 4099889009095
MPN:
1210F-470J-01
Series: 1210F
1210F-470J-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
1210F-470J-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Chip inductor for RF applications, type Fastron 1210AS./1210F.
Size 1210, molded in epoxy resin, smooth finish. Solderable up to max. +260 °C/10 s.
With ferrite carrier material, type 1210F.
Product type RF choke
Inductance 47 µH
DC current 210 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 2.3 Ω
Measuring frequency 2.52 MHz
Quality Q Q 25
Design SMD 1210
Length 3.8 mm
Width 3 mm
Height 2.4 mm