1008F-2R7K-08 | Fastron
RF choke, SMD 1008, 2.7 µH, 490 mA, 1008F-2R7K-08
Order No.: 79D5829
MPN:
1008F-2R7K-08
Series: 1008F
1008F-2R7K-08 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, 1008F-2R7K-08, Fastron
Applications
  • Mobile telecommunication
  • Automotive subsystems
  • Wireless communication
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 2.7 µH
DC current 490 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 1.28 Ω
Measuring frequency 7.9 MHz
Quality Q Q 25
Design SMD 1008
Length 2.9 mm
Width 2.8 mm
Height 2.1 mm