ALR3206D | ELC
Programmable laboratory power supply, 32 VDC, outputs: 2 (6 A), 390 W, 207-253 VAC, ALR3206D
Order No.: 24K9034
EAN: 3760244880871
MPN:
ALR3206D
Series: ALR
ALR3206D ELC Bench Power Supplies and Loads
1 pcs.
Adjustable power supply unit Programmable, ALR3206D, ELC
Adjustable power supply Programmable elc ALR3206D, 2 x (0 - 32 V, 0 - 6 A),0-64V, 0-32V - 0-12A, 385 W, 2 output, LabVIEW (LAN ETHERNET option)
Features
  • Automatic mode selection: Independent, Tracking, Serial and Parallel.
  • Large graphic display
  • Tactile : sensory keyboard
  • Fine voltage adjustment.
  • Output on the back side, used for remote sensing
  • Configuration : Separated, Symmetrical, Serial, Parallel operation
  • Lightweight with integrated handle and cord storage area
  • Automatic switch-off at each configuration change of the controlling or controlled channels.
  • Short circuit protection through current control.
  • Transformer with primary overcurrent protection by fuse.
Applications
  • Measurement technology, industry, power management, schools, laboratory, maintenance & repair
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 32 VDC
Output current 6 A
Power 390 W
Input voltage AC 207-253 VAC
efficiency 78 %
Number of outputs 2
Width 111 mm
Height 210 mm
Depth 260 mm