ALR3206T | ELC
Programmable laboratory power supply, 64 VDC, outputs: 3 (6 A), 400 W, 220-240 VAC, ALR3206T
Order No.: 24K9035
EAN: 3760244880888
MPN:
ALR3206T
Series: ALR
ALR3206T ELC Bench Power Supplies and Loads
1 pcs.
Adjustable power supply unit Programmable, ALR3206T, ELC
Adjustable Power Supply Programmable elc ALR3206T, 2 x (0 - 32 V, 0 - 6 A),0-64V, 0-32V - 0-12A, 1-15V 3A 400 W, 3 Output, LabVIEW (LAN ETHERNET Option)
Features
  • Automatic mode selection: Independent, Tracking, Serial and Parallel.
  • Large graphic display
  • Tactile : sensory keyboard
  • Output on the rear panel, used for remote sensing
  • Output on the back, used for remote sensing
  • Configuration : Separated, Symmetrical, Serial, Parallel operation
  • Automatic switch-off at each configuration change of the controlling or controlled channels.
Applications
  • Measurement technology, industry, power management, schools, laboratory, maintenance & repair
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 64 VDC
Output current 6 A
Power 400 W
Input voltage AC 220-240 VAC
efficiency 80 %
Number of outputs 3
Width 111 mm
Height 210 mm
Depth 260 mm