P6SMBJ45A-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, AEC-Q101 qualified, 600 W, 45 V, DO-214AA, SMB, Diotec Semiconductor P6SMBJ45A-AQ
Order No.: 66S1542
MPN:
P6SMBJ45A-AQ
Series: P6SMBJ
P6SMBJ45A-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 3,000 pcs. - if ordered today
Price per unit*
1 pcs.
Subject to prior sale
SMD Transient Diode, P6SMBJ45A-AQ, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 600 W
  • Very fast response time
  • AEC-Q101 qualified
Filter Property Value
Version unidirectional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 45 V
Breakdown voltage 50 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C