P6SMBJ13A-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, AEC-Q101 qualified, 600 W, 13 V, DO-214AA, SMB, Diotec Semiconductor P6SMBJ13A-AQ
Order No.: 66S1466
MPN:
P6SMBJ13A-AQ
Series: P6SMBJ
P6SMBJ13A-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Price per unit*
1 pcs.
Subject to prior sale
SMD Transient Diode, P6SMBJ13A-AQ, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 600 W
  • Very fast response time
  • AEC-Q101 qualified
Filter Property Value
Version unidirectional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 13 V
Breakdown voltage 14.4 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C