P6SMBJ100A-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, AEC-Q101 qualified, 600 W, 100 V, DO-214AA, SMB, Diotec Semiconductor P6SMBJ100A-AQ
Order No.: 66S1442
MPN:
P6SMBJ100A-AQ
Series: P6SMBJ
P6SMBJ100A-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Transient Diode, P6SMBJ100A-AQ, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 600 W
  • Very fast response time
  • AEC-Q101 qualified
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 100 V
Breakdown voltage 111 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C