ESDB3V3C-AQ | Diotec Semiconductor
SMD ESD protection diode, bidirektional, AEC-Q101 qualified, 350 W, 3.3 V, SOT-23, Diotec Semiconductor ESDB3V3C-AQ
Order No.: 70S0174
MPN:
ESDB3V3C-AQ
ESDB3V3C-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 3,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
ESD Protection Diode in SMD, ESDB3V3C-AQ, Diotec
Features
  • Bidirectional clamping
  • For protection of two lines
  • High peak pulse power
  • AEC-Q101 qualified
Applications
  • ESD protection
  • Data line and I/O port protection
Technical specifications
Filter Property Value
Version bidirektional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 350 W
Rated blocking voltage 3.3 V
Breakdown voltage 6.9 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C