ESDB24C-AQ | Diotec Semiconductor
SMD ESD protection diode, bidirektional, AEC-Q101 qualified, 200 W, 24 V, SOT-23, Diotec Semiconductor ESDB24C-AQ
Order No.: 70S0166
MPN:
ESDB24C-AQ
ESDB24C-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
Subject to prior sale
ESD Protection Diode in SMD, ESDB24C-AQ, Diotec
Features
  • Bidirectional clamping
  • For protection of two lines
  • High peak pulse power
  • AEC-Q101 qualified
Filter Property Value
Version bidirektional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 200 W
Rated blocking voltage 24 V
Breakdown voltage 30.3 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C