ESD3B12WS | Diotec Semiconductor
SMD ESD protection diode, bidirectional, 350 W, 12 V, SOD-323, Diotec Semiconductor ESD3B12WS
Order No.: 70S0082
MPN:
ESD3B12WS
ESD3B12WS Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
ESD Protection Diode in SMD, ESD3B12WS, Diotec
Features
  • Bidirectional clamping
  • High peak pulse power
Applications
  • ESD protection
  • Data line and I/O port protection
Technical specifications
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 350 W
Rated blocking voltage 12 V
Breakdown voltage 13.3 V
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C