1.5KE350A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 1.5 kW, 300 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE350A
Order No.: 09S1101
EAN: 4099879048080
MPN:
1.5KE350A
Series: 1.5KE
1.5KE350A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 11,250 pcs. - if ordered today
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 300 V
Breakdown voltage 350 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C