1.5KE180A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 1.5 kW, 154 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE180A
Order No.: 09S1054
EAN: 4099879047663
MPN:
1.5KE180A
Series: 1.5KE
1.5KE180A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 154 V
Breakdown voltage 180 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C