SF-0603S125-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 0603, 1.25 A, T, 32 V (DC), 50 A breaking capacity, SF-0603S125-2
Order No.: 50G1320
EAN: 4099889092783
MPN:
SF-0603S125-2
Series: SF-0603S
SF-0603S125-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Subject to prior sale
5000 pcs.
SMD-Fuse, SF-0603S125-2, BOURNS
Features
  • Slow blow thin film chip fuse for overcurrent protection
  • 1608 miniature footprint
  • Surface mount packaging for automated assembly
  • RoHS-compatible and halogen free
Applications
  • Portable memory
  • LCD monitors
  • Rechargeable battery pack
  • Industrial controllers
  • Digital cameras
Enclosure SMD
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 32 V
Breaking capacity 50 A
Length 1.6 mm
Width 0.8 mm
Height 0.45 mm