SF-0603S315-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 0603, 3.15 A, T, 32 V (DC), 50 A breaking capacity, SF-0603S315-2
Order No.: 51G3036
EAN: 4099889095050
MPN:
SF-0603S315-2
Series: SF-0603S
SF-0603S315-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Subject to prior sale
5000 pcs.
SMD-Fuse, SF-0603S315-2, Bourns
Features
  • Slow blow thin film chip fuse for overcurrent protection
  • 1608 (EIA 0603) miniature footprint
  • Surface mount packaging for automated assembly
  • UL listed (UL 248-14)
  • RoHS compliant
Enclosure SMD
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 32 V
Breaking capacity 50 A
Length 1.6 mm
Width 0.8 mm
Height 0.45 mm