SF-0603F315-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 0603, 3.15 A, F, 24 V (DC), 50 A breaking capacity, SF-0603F315-2
Order No.: 50G1314
EAN: 4099889092752
MPN:
SF-0603F315-2
Series: SF-0603F
SF-0603F315-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Subject to prior sale
5000 pcs.
SMD-Fuse, SF-0603F315-2, BOURNS
Features
  • Fast acting thin film chip fuse for overcurrent protection
  • 1608 miniature footprint
  • Surface mount packaging for automated assembly
  • RoHS-compatible and halogen free
Applications
  • Portable memory
  • LCD monitors
  • Rechargeable battery pack
  • Industrial controllers
  • Digital cameras
Enclosure SMD
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (DC) 24 V
Breaking capacity 50 A
Length 1.6 mm
Width 0.8 mm
Height 0.45 mm