SF-0603F125-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 0603, 1.25 A, F, 32 V (DC), 50 A breaking capacity, SF-0603F125-2
Order No.: 51G3016
EAN: 4099889094985
MPN:
SF-0603F125-2
Series: SF-0603F
SF-0603F125-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Subject to prior sale
5000 pcs.
SMD-Fuse, SF-0603F125-2, Bourns
Features
  • Fast acting thin film chip fuse for overcurrent protection
  • 1608 (EIA 0603) miniature footprint
  • Surface mount packaging for automated assembly
  • UL listed (UL 248-14)
  • RoHS compliant
Enclosure SMD
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (DC) 32 V
Breaking capacity 50 A
Length 1.6 mm
Width 0.8 mm
Height 0.45 mm