Q19F1CXXW24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), white, 150 mcd, Mounting Ø 19 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q19F1CXXW24E
Order No.: 31G7054
EAN: 4099889581744
MPN:
Q19F1CXXW24E
Series: Q19F1CXX
Q19F1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
100 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Panel Mount LED Indicator, Q19F1CXXW24E, APEM
Q SERIES Ø12mm (.472") Panel Mount LED Indicator.
FEATURES
  • Prominent recessed and flush bezel style
  • Plated brass bezel finished in bright chrome
  • Supplied with fixing nut and spring washer
  • 8mm colored diffused epoxy lens or 8mm water clear super bright LEDs
Technical Data
  • Current rated: 20 mA
  • LED Colour: white
  • Rated voltage (DC): 24 V
  • Inside diameter: 12 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 10 mm
Installation diameter 19 mm
Farbe der Beleuchtung white
Luminous intensity 0.15 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm