POS300GT-77-4K7AA | Vitrohm
Metal oxide film resistor, 4.7 kΩ, 3 W, ±2 %, POS300GT-77-4K7AA
Order No.: 32E928
EAN: 4099879684790
MPN:
POS300GT-77-4K7AA
Series: PO
POS300GT-77-4K7AA Vitrohm Wirewound Resistors
Image may differ
Available: 1,082 pcs.
Available in 4 Days: 5,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide film resistor, POS300GT-77-4K7AA, Vitrohm
Metal Oxide Film Resistor, 4.7 kΩ, 3 W, ±2 %
Features
  • High power dissipation 4[W]
  • “Z” preforming ; Other preforming available
  • RoHs & REACH Compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 4.7 kΩ
Tolerance ±2 %
Power 3 W
Design axial
Assembly THT
Version metal oxide resistor
Temperature coefficient ±200 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C
diameter 6 mm
Length 16.5 mm