POS200JT-73-15KAA | Vitrohm
Metal oxide film resistor, 15 kΩ, 2 W, ±5 %, POS200JT-73-15KAA
Order No.: 18E776
EAN: 4099879673657
MPN:
POS200JT-73-15KAA
PO593-05T15K
Series: PO
POS200JT-73-15KAA Vitrohm Wirewound Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 15 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide film resistor, POS200JT-73-15KAA, Vitrohm
Metal Oxide Film Resistor, 15 kΩ, 2 W, ±5 %
Features
  • High power dissipation 4[W]
  • “Z” preforming ; Other preforming available
  • RoHs & REACH Compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 15 kΩ
Tolerance ±5 %
Power 2 W
Design axial
Assembly THT
Version metal oxide resistor
Temperature coefficient ±200 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C
diameter 4.5 mm
Length 11.5 mm