PR01000103302JA500 | Vishay
Metal film resistor, 33 kΩ, 1 W, ±5 %, PR01000103302JA500
Order No.: 31E353
EAN: 4099879680532
MPN:
PR01000103302JA500
Series: PR01
PR01000103302JA500 Vishay Wirewound Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 18 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5000 pcs.
Metal Film Resistor, PR01000103302JA500, Vishay
Metal Film Resistor, 33 kΩ, 1 W, ±5 %
Features
  • Defined fusing characteristics
  • High power in small packages
  • Meets active and passive flammability requirements as defined in IEC 60115-1
Applications
  • All general purpose power applications
  • Automotive electronics
  • Lighting ballast
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 33 kΩ
Tolerance ±5 %
Power 1 W
Design axial
Assembly THT
Version metal film resistor
Temperature coefficient ±250 ppm/K
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
diameter 2.5 mm
Length 6.5 mm