MBB0207VC1003FCT00 | Vishay
Metal film resistor, 100 kΩ, 0.6 W, ±1 %, MBB0207VC1003FCT00
Order No.: 03E9972
MPN:
MBB0207VC1003FCT00
Series: MBB 0207
MBB0207VC1003FCT00 Vishay Wirewound Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5000 pcs.
Metal film resistor, MBB0207VC1003FCT00, Vishay
Features
  • Established reliability
  • Advanced thin film technology
  • Intrinsic sulfur resistance
  • Single lot date code
Applications
  • Military
  • Avionics
  • Space
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 100 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.6 W
Design axial
Version metal film resistor
Temperature coefficient ±50 ppm/K
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
diameter 2.5 mm
Length 6.5 mm