WSL2010R1000FEA | Vishay
Resistor, metal strip, SMD 2010 (5025), 100 mΩ, 0.5 W, ±1 %, WSL2010R1000FEA
Order No.: 09E1226
EAN: 4099879200969
MPN:
WSL2010R1000FEA
Series: WSL
WSL2010R1000FEA Vishay SMD Resistors Image 1
WSL2010R1000FEA Vishay SMD Resistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 18 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
4000 pcs.
SMD metal strip resistors, 0.125 to 1.0 W, tolerance 1.0 %, series Power Metal Strip, type Vishay/Dale WSL.
Low self-inductance, for current measurements and pulse applications
0.5 W, size 2010, type WSL2010.
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 100 mΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.5 W
Design SMD 2010 (5025)
Temperature coefficient ±75 ppm/K
Technology metal strip
min. operating temperature -65 °C
max. operating temperature 170 °C
Length 5.08 mm
Width 2.5 mm
Height 0.63 mm