WSL1206R1500FEA | Vishay
Resistor, metal strip, SMD 1206 (3216), 150 mΩ, 0.25 W, ±1 %, WSL1206R1500FEA
Order No.: 09E1176
EAN: 4099879200808
MPN:
WSL1206R1500FEA
Series: WSL
WSL1206R1500FEA Vishay SMD Resistors Image 1
WSL1206R1500FEA Vishay SMD Resistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 20 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
4000 pcs.
SMD metal strip resistors, 0.125 to 1.0 W, tolerance 1.0 %, series Power Metal Strip, type Vishay/Dale WSL.
Low self-inductance, for current measurements and pulse applications
0.25 W, size 1206, type WSL1206.
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 150 mΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.25 W
Design SMD 1206 (3216)
Temperature coefficient ±75 ppm/K
Technology metal strip
min. operating temperature -65 °C
max. operating temperature 170 °C
Length 3.2 mm
Width 1.6 mm
Height 0.63 mm