MCS04020C1000FE000 | Vishay
Resistor, thin film, SMD 0402 (1005), 100 Ω, 0.063 W, ±1 %, MCS04020C1000FE000
Order No.: 07E312
EAN: 4099879177636
MPN:
MCS04020C1000FE000
Series: MCS 0402
MCS04020C1000FE000 Vishay SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 9,160 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD thin-film resistor, MCS 0402 TK50 1% 100R, Beyschlag
Resistor, Thin film, SMD 0402, 100 Ω, 0.063 W, ±1 %
Features
  • Approved according to EN 140401-801
  • Excellent overall stability: Class 0.5
  • Advanced thin film technology
  • Compatible with lead (Pb)-free and lead containing soldering processes
  • Lead (Pb)-free and RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 100 Ω
Tolerance ±1 %
Power 0.063 W
Design SMD 0402 (1005)
Temperature coefficient ±50 ppm/K
Technology thin film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 1 mm
Width 0.5 mm
Height 0.32 mm