TSR 1.5-24120E | TRACO POWER
DC converter, 15-36 VDC, 1 output, 12 VDC, 97 % efficiency, TSR 1.5-24120E
Order No.: 25K4375
EAN: 7613441064864
MPN:
TSR 1.5-24120E
Series: TSR 1.5E
TSR 1.5-24120E TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 1,400 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC Converter, TSR 1.5-24120E, Traco
Features
  • Highly cost efficient design
  • Efficiency up to 97%
  • Short circuit protection
  • Excellent line / load regulation
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 1 A
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 15-36 VDC
efficiency 97 %
Design SIP3
Length 10 mm
Width 6.5 mm
Height 15 mm